جستجو   :  

حركت آقاي رئيسی در قوه قضائيه مصداق حركت جهادی شبانه‌روزی بود، انتخابات حماسه بود

 

 رهبر انقلاب حركت آقاي رئيسي در دوران تصدي را مصداق حركت جهادي خواندند و با تشكر از آقاي رييسي افزودند: اين تلاش شبانه‌روزي و پرانگيزه به فضل الهي به آثار و نتايج خوبي نيز منجر شده است.

به گزارش گیتا، رهبر معظم انقلاب اسلامي در سالروز شهادت آيت‌الله بهشتي و روز قوه قضائيه، در ديدار رئيس و مسئولان اين قوه، ادامه مسير اعتمادافزا و اميدبخش دو سال اخير و استمرار اجراي سند تحول را در فصل جديد دستگاه قضا ضروري خواندند و با تجليل از حماسه واقعي مردم در انتخابات ۲۸ خرداد گفتند: مردم در شرايط كرونايي و دشواري‌هاي اقتصادي و برخي مسائل ديگر، برنامه‌ريزي چند ماهه دنياي استكبار را بر هم زدند و به عنوان برندگان اصلي انتخابات، شكست و ناكامي را نصيب دشمنان ايران و عناصر وابسته به آنان كردند.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در اين ديدار، شهيد آيت‌الله بهشتي را عالمي متفكر و نظريه‌پرداز، شخصيتي برجسته و حقيقتاً انقلابي، مؤمن، متشرع و بسيار مؤثر خواندند و افزودند: شهيد بهشتي با پايه‌گذاري كار دشوار و بزرگ ايجاد دادگستري اسلامي و نقش‌آفريني در تدوين قانون اساسي حق بزرگي بر گردن كشور و ملت دارد و اين حق بايد شناخته و ادا شود.

رهبر انقلاب با اشاره به جنايت فجيع منافقين در به شهادت رساندن آيت‌الله بهشتي و حدود ۷۰ نفر از شخصيت‌ها گفتند: اين قاتل‌ها صراحتاً به اين جنايت بزرگ اعتراف كرده‌اند اما امروز با حمايت فرانسه و ديگر كشورهاي مدعي حقوق بشر آزادانه فعاليت مي‌كنند كه انسان از وقاحت غربي‌ها در ادعاهاي حقوق بشري و دادن تريبون و حمايت از اين تروريست‌ها حيرت مي‌كند.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با تشكر از فعاليت‌هاي مسئولان و همه عناصر فعال دستگاه قضايي در سراسر كشور، حركت آقاي رئيسي در دوران تصدي را مصداق حركت جهادي خواندند و با تشكر از آقاي رييسي افزودند: اين تلاش شبانه‌روزي و پرانگيزه به فضل الهي به آثار و نتايج خوبي نيز منجر شده است.

ايشان، زنده شدن اميد و افزايش اعتماد مردم به دستگاه قضا را مهم‌ترين اثر حركت جهادي دو سال اخير در قوه قضائيه برشمردند و افزودند: اين اميد و اعتماد سرمايه گرانقدر اجتماعي است كه هيچ چيزي با آن برابري نمي‌كند.

رهبر انقلاب با اشاره به تغيير و تحول طبيعي در قوه قضائيه بعد از انتخاب آقاي رئيسي به‌عنوان رئيس‌جمهور منتخب ملت، چند نكته را در ترسيم مسير آينده دستگاه قضا بيان كردند.

ايشان، ادامه رويكرد تحولي در قوه قضاييه را بسيار مهم و كاملاً ضروري خواندند و افزودند: اين مسير بايد با شدت و حتي پرشتاب‌تر ادامه يابد و سند خوب، متقن، عملياتي، غيرنمايشي، غيرشعاري و زمان‌بندي شده تحول در دستگاه قضا، همچنان ملاك حركت تحولي باشد.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي، اطلاع و درك همه نيروهاي قوه قضاييه از سند تحول را ضروري دانستند و افزودند: دستگاه قضا در رفع خلأهاي مقرراتي براي اجراي سند تحول فعال شود و بدنه قوه را براي اجراي درست، كامل و پيگيرانه اين سند به شكل‌هاي مختلف تشويق كند.

رهبر انقلاب با ابراز رضايت از ورود دستگاه قضا به بحث احياي حقوق عامه گفتند: اين كارِ بسيار لازم و پر ارزش، جزو وظايف حتمي قوه قضائيه است و دايره عمل به آن بايد از احياي واحدهاي توليدي و رفع تصرف منابع طبيعي، به عرصه‌هايي همچون سلامت، آموزش، محيط زيست و امر به معروف و نهي از منكر گسترش يابد.

ايشان با ابراز تأسف از جاري نبودن امر به معروف و نهي از منكر در جامعه گفتند: كساني كه به‌طور حقيقي و نه براي هياهو يا مقاصد ديگر به اين واجب الهي عمل مي‌كنند بايد مورد حمايت قرار گيرند.

رهبر انقلاب، دستگاه قضا را به رفع خلأهاي قانوني در بحث حقوق عامه فرا خواندند و افزودند: بايد مشخص شود كه حكم ضايع‌كنندگان حقوق عامه چيست تا از صدور احكام سليقه‌اي جلوگيري شود.

حضرت آيت الله خامنه اي با ابراز خرسندي از مبارزه با فساد در درون قوه قضائيه، اين كار را داراي اولويت كامل و جزو واجب‌ترين امور خواندند و افزودند: البته اكثريت عظيم قضات و كاركنان دستگاه قضا، «مؤمن، شريف، پاكدامن و مسئوليت‌پذير» هستند و گاهي نيز درباره ميزان فساد در قوه افراط و جنجال مي‌شود اما بايد با تعداد كمِ عناصر فاسد هم به شدت و قاطعانه برخورد شود.

ايشان، برخورد سريع و فعال با گزارش‌هاي مردمي درباره وجود برخي عناصر فاسد در دستگاه قضا را ضروري خواندند و گفتند: البته ممكن است اين گزارش‌ها واقعيت نداشته باشد اما بايد آنها را مغتنم شمرد و با پرهيز از برخوردهاي خوشبينانه، بلافاصله بازرسي آشكار يا پنهان و ناشناخته را فعال كرد و در صورت اثبات، با عناصر فاسد حقيقتاً برخورد كرد.

رهبر انقلاب حضور در ميان مردم را از جمله نقاط قوت آقاي رئيسي خواندند و تأكيد كردند: مسئولان بعدي دستگاه قضا نيز بايد اين كار بسيار خوب و ضروري و پر بركت را ادامه دهند.

حضرت آيت الله خامنه‌اي ارتباط مسئولان به خصوص رئيس دستگاه قضا با گروههاي فعال جامعه نظير فعالان دانشگاهي، حوزوي، اقتصادي، كارگري، توليدي و بخش‌هاي مربوط به زنان را در چارچوب حضور مردمي برشمردند و گفتند: در ارتباط با گروههاي فعال جامعه حرف‌هاي آنان را بشنويد و سياست‌ها را به درستي براي آنان تبيين كنيد كه گاهي دليل برخي اعتراض‌ها بي‌اطلاعي از سياست‌ها و واقعيات است.

حضرت آيت‌الله خامنه اي در جمع‌بندي اين بخش از سخنانشان ابراز اميدواري كردند قوه قضائيه در فصل جديد خود، همان مسير دو سال اخير را با قدرت ادامه دهد و با فعاليت‌هاي بيشتر، نتايج بهتري را نصيب كشور و ملت كند.

رهبر انقلاب در بخش ديگري از سخنانشان به حماسه‌آفريني ملت در انتخابات ۲۸ خرداد اشاره كردند و با بيهوده خواندن برخي تلاشها در فضاي مجازي و رسانه‌اي براي انكار كار بزرگ مردم، گفتند: اين انتخابات حقاً و انصافاً يك حماسه بود و تحليلگراني كه چشم به انتخابات ايران داشتند، فهميدند چه اتفاق مهمي رقم خورد.

ايشان فعاليت هزاران دستگاه تبليغاتي از جمله رسانه‌هاي آمريكايي، انگليسي و برخي كشورهاي مرتجع و روسياه و بكارگيري تعدادي از عناصر خائن ايراني براي منصرف كردن مردم از حضور در انتخابات را در دنيا بي‌سابقه دانستند و افزودند: آنها به برخي بهانه‌ها مانند مشكلات معيشتي يا بعضي حوادثي كه بعداً رخ داد مانند بحث احراز يا عدم احراز صلاحيتها نيز اميد بسته بودند.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي خاطرنشان كردند: البته بنده ممكن است با بعضي از نظرات شوراي محترم نگهبان مثلاً در باره يكي دو مورد يا كمتر و بيشتر موافق نباشم اما اعضاء محترم اين شورا را افراد متشرع، پرهيزگار و مقيد به وظيفه ديني مي‌دانم كه بر طبق قانون و وظيفه ديني عمل مي‌كنند.

ايشان افزودند: اميد بيگانگان اين بود كه بر اثر اين بهانه‌ها مشاركت در انتخابات به ۲۰ تا ۲۵ درصد برسد كه اين اميد محقق نشد.

رهبر انقلاب، مسئله كرونا و تأثير حدود ۱۰ درصدي آن بر مشاركت بر اساس محاسبات كارشناسان را نيز يادآور شدند و افزودند: با وجود همه اين مسائل، مردم با صفوف پر شور و اظهارات پر انگيزه خود از ساعات اول صبح، حماسه عظيم و واقعي آفريدند و مشت محكمي بر سينه تحريم‌كنندگان و مخالفان و معارضان انتخابات زدند.

ايشان در تبيين برندگان و بازندگان انتخابات ۲۸ خرداد گفتند: برنده انتخابات، ملت ايران و همه كساني هستند كه به شور و هيجان انتخابات كمك كردند بنابراين نامزدهايي هم كه رأي نياوردند جزو برندگان هستند و در مقابل، بازنده انتخابات كساني هستند كه همه تلاش خود را كردند كه مردم را از صندوق رأي دور كنند اما مردم با حضور خود، آنها را طرد و اميد و طمع‌شان به نتيجه انتخابات را ناكام كردند.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي به برخي تحليل‌هاي غلط درباره آراء باطله نيز اشاره كردند و گفتند: اين آراء، ابداً به معناي جدايي آنها از نظام نيست، بلكه بر عكس است، زيرا كسي كه پاي صندوق رأي آمده و فرد مقبول خود را در ليست نامزدها نديده ولي اسم شخص مورد نظرش را نوشته يا رأي سفيد داده، در واقع علاقه‌مندي خود را به صندوق رأي و نظام نشان داده است.

ايشان برخي حوادث در جريان انتخابات را مايه تجربه و عبرت دانستند و گفتند: در مناظره‌ها تنوع سلايق مشاهده شد، در عين حال همه نامزدهاي محترم بر خلاف القاء دشمن در اين مسئله هم‌نظر بودند كه مشكلات اقتصادي كشور راه‌حل دارد و بن‌بستي وجود ندارد البته يكي مي‌گفت راه‌حل من درست است و ديگري مي‌گفت راه‌حل من.

رهبر انقلاب افزودند: در مناظره‌ها، بعضي كانديداها از مواضع انقلاب دفاع كردند و با ادب و رعايتهاي لازم شرعي سخن گفتند ولي برخي، بداخلاقي‌هايي كردند كه مايه تأسف است.

ايشان با يادآوري رقابتهاي انتخاباتي در آمريكا و فحاشي نامزدها عليه يكديگر، افزودند: آمريكايي‌ها سرمشق‌هاي خوبي نيستند بنابراين در مسائل سياسي بايد با رعايت ادب و جهات اخلاقي و شرعي و بدون اهانت و تهمت، سخن گفت نه اينكه از شيوه‌هاي فحاشي و اهانت آمريكايي‌ها و ترامپ استفاده كرد.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با اشاره به سخنان يك مقام آمريكايي درباره انتخابات كشورمان، گفتند: انتخابات آمريكا در چشم همه دنيا مفتضح شد حالا همان مفتضحين بعد از چند ماه زبان درآورده و از انتخابات ايران ايراد مي‌گيرند در حالي‌كه آنها با آن افتضاح، ديگر نبايد يك كلمه راجع به انتخابات حرف بزنند.

رهبر انقلاب با تقدير از برخورد خوب مسئولان و ديگر نامزدهاي انتخابات با رئيس‌جمهور منتخب گفتند: بعد از انتخابات و پيروزي نامزد مقبول مردم با رأي خوب و درصد بالاي آراء، مسئولان تراز اول و ساير نامزدها بسيار خوب برخورد كردند و با ديدار با رييس جمهور منتخب، تبادل نظر و پيام تبريك، طمأنينه و آرامش روحي لازم در كشور را نشان دادند.

ايشان با مقايسه اين رفتار متين با درگيري‌هاي پس از انتخابات آمريكا، خداوند را به دليل وجود اين نعمت در كشور شكر گذاشتند و افزايش اين جهت‌گيريها را خواستار شدند.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در پايان ابراز اميدواري كردند نتيجه انتخابات بر مردم و رئيس‌جمهور منتخب مبارك باشد و مسئولان بتوانند وظايفي را كه برعهده دارند به خوبي انجام دهند.

پيش از سخنان رهبر انقلاب اسلامي، حجت‌الاسلام والمسلمين رئيسي در چهار محورِ «اجراي سند تحول در قوه قضائيه»، «مبارزه با فساد»، «احياء حقوق عامه» و «مردمي شدن» قوه قضائيه، به بيان گزارش يكساله از عملكرد خود و همكارانش پرداخت.

رئيس قوه قضائيه ابلاغ و آغاز اجراي سند تحول قضايي را از جمله مطالبات محقق‌شده رهبر انقلاب برشمرد كه موجب تسهيل كار قضات، تسريع دادرسي‌ها و كاهش ۲۰ روز از متوسط زمان رسيدگي به پرونده‌ها در اين دستگاه شده است.

حجت‌الاسلام والمسلمين رئيسي، مبارزه با فساد را گفتماني ملي برشمرد و با اشاره به كاهش آمار تخلفات درون قوه قضائيه، به بازگرداندن بيش از ۹۰ هزار ميليارد تومان به خزانه كشور و قطعي شدن احكام مجرمان پرونده‌هاي كلان اقتصادي اشاره كرد.

آقاي رئيسي با اشاره به نظام‌يافته شدن حقوق مالكيت و رفع تصرف از هزاران هكتار از اراضي ملي در سال گذشته، توجه به مسائل محيط‌زيستي و اجراي طرح كاداستر را از ديگر اقدامات اين دستگاه در جهت احياي حقوق عامه برشمرد.

رئيس قوه‌قضائيه با بيان اينكه پشتوانه مردمي اين دستگاه به واسطه تقويت ارتباطات مردمي بيش از گذشته شده است، از رسيدگي ويژه به پرونده‌هاي كثيرالشاكي و مؤسسات مالي و اعتباري و همچنين صدور بخشنامه‌هايي در جهت حمايت از توليدكنندگان و ممانعت از تصميمات خلق‌الساعه بانك‌ها در اين حوزه خبر داد.

 

منبع: خبرگزاری گیتا

انتهای پیام/

 

تاریخ درج  :  1400/4/20  

ارسال نظر 
نام شما :
آدرس ایمیل :
متن پیام  :

   
تصویر امنیتی
بازگشت به بالا