جستجو   :  

راه نجات کشور استفاده از اندیشه جوانان و تجربه پیشکسوتان است

به گزارش خبرنگارعلمی گیتا، محمد شریعتمداری روز شنبه در حاشیه نشست معرفی خدمات و حمایت های صندوق نوآوری و شکوفایی ویژه شرکت های تعاونی دانش بنیان و مراسم امضا تفاهم نامه 3جانبه صندوق نوآوری و شکوفایی، بانک توسعه تعاون و معاونت امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در محل صندوق نوآوری و شکوفایی افزود: راه نجات کشور، سپردن بدنه میانی کشور به جوانان خلاق است، باید عمل و اجرا را به جوانان داد.
 

وی با اشاره به اینکه اقتصاد ما اقتصاد منبع محور است، با اشاره به منابعی که برخی از آنها در شرف از بین رفتن است؛ گفت: ما باید تلاشمان را در ذخیره کردن و نگاه داشتن این منابع برای نسل های بعدی بکار گیریم.
 

شریعتمداری با اشاره به افزایش سهم ایران در بازارهای جهانی فولاد، پتروشیمی و سیمان افزود: در بازار سیمان به تولید 85 میلیون تن رسیده ایم و در نظر داریم با سرمایه گذاری دقیق به 110 میلیون تن افزایش دهیم.
 

وی با اشاره به اینکه اندیشه شرکت های دانش بنیان کم کم درکشور پا گرفت، گفت: امروز برخی کارهای موفق را در کشور می بینیم که نتیجه فعالیت دانش بنیان ها است، در توسعه اقتصاد پایدار باید ذهن انسان را در نظر بگیریم، باید به این سمت حرکت کنیم.
 

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: در دوره کوتاهی فعالیت های دانش بنیان در کشور توسعه خوبی پیدا کرد، اما کمتر شاهد بیان آن هستیم. برخی از بیان پیشرفت های دانش بنیان ابا دارند، اما فعالیت دانش بنیان ها در کشور اتفاق خوبی است.
 

شریعتمداری با اشاره به اینکه بسیاری نخبگان جوان کشور از خارج برگشته و در کشور مشغول بکار شده اند، افزود: نباید با سنگ اندازی جلوی پای این جوانان موجب شویم که باز به خارج از کشور بازگردند، تمام جوانان خارج نشین ما می توانند با ایجاد شرکت های دانش بنیان و نفوذ دانش در سایر فعالیت ها، حرکت کنند.
 

وی با اشاره به اینکه نفوذ دانش در قالب فعالیت های سنتی بسیار موثر است، گفت: در برهه تحریم، حضور تعاونی های دانش بنیان می تواند اثر گذار باشد، امکان ظهور و بروز فعالیت های دانش بنیان و دانش محور در کشور وجود دارد و بکر است. جوانان می توانند اقتصاد ایران را متحول کنند.
 

شریعتمداری گفت: راه اندازی مرکز نوآوری تعاونی در کشور از کارهای خوبی است که وزارت تعاون، کار و تامین اجتماعی از آن حمایت می کند، در این مرکز خلق ایده های نو صورت خواهد گرفت، برای دسترسی به بازار روش های گوناگونی وجود دارد و یکی از آنها روش مبتنی بر دانش وعرضه محصولات دانش بنیان است.
 

وی بیان کرد: تاسیس اندیشکده تعاون در کنار مرکز نوآوری تعاونی می تواند به توسعه فعالیت های تعاونی کمک کند، در برهه ای از زمان رابطه دانشگاه و تعاونی کمرنگ شد که باید مجدد آن را پر رنگ کرد.
 


** فراهم کردن تضامین لازم برای جلوگیری از سرقت علمی توسط معاونت علمی ریاست جمهوری
 

شریعتمداری با اشاره به اینکه فعالان دانش بنیان به طور عام از برخی رفتارها رنج می برند، گفت: باید شرایطی را فراهم کنیم که برخی که دانش دارند، به صورت امن و ایمن دانش خود را ثبت کنند. معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری باید تضامین لازم برای عرضه محصولات دانش بنیان در مقابل سرقت پدیده علمی را ارایه کند.
 

وی افزود: درکشور ما ایده خیلی ارزش ندارد، برای اینکه ارزشمند باشد باید راهکاری در نظر بگیریم و در این خصوص باید به سمت قوانین حقوقی صیانت مالکیت فکری برویم.
 

وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به امضای تفاهم نامه 3 جانبه گفت: شروع فعالیت مشترک وزارت تعاون با صندوق نوآوری و شکوفایی و بانک توسعه تعاون بسیار مبارک است و امیدواریم هر روز شاهد فعالیت شرکت های دانش بنیان در این بخش باشیم.

 

منبع : خبرگزاری گیتا

انتهای پیام/

 

تاریخ درج  :  1398/2/14  
تعداد بازدید تا کنون :178

نطرات کاربران

 
ارسال نظر 
نام شما :
آدرس ایمیل :
متن پیام  :

   
تصویر امنیتی
بازگشت به بالا