منابع دیپلماتیک گفتند که ولادیمیر پوتین طی گفت‌وگویی با امانوئل ماکرون با اشاره به حملات هسته‌ای هیروشیما و ناگازاکی هشداری به رهبران غربی داد.

 

به گزارش گیتا، به نوشته روزنامه دیلی میل، براساس گفته‌های این منابع دیپلماتیک، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه گفت این حملات نشان داد که "برای پیروز شدن نیازی به حمله به شهرهای اصلی ندارید."

ایالات متحده دو بمب اتمی را بر فراز شهرهای هیروشیما و ناگازاکی ژاپن به ترتیب در ششم و نهم اوت ۱۹۴۵ منفجر کرد. در این بمباران‌ها بین ۱۲۹ هزار تا ۲۲۶ هزار نفر کشته شدند که بیشتر آن‌ها غیرنظامی بودند. ژاپن در ۱۵ اوت تسلیم متفقین شد.

این اظهارات پوتین درحالی منتشر شد که برخی از رسانه‌ها و مقامات غربی ادعا می‌کنند که رئیس‌جمهوری روسیه "درحال آماده‌سازی برای استفاده از سلاح هسته‌ای تاکتیکی در اوکراین است."

یک منبع ادعا کرد: «هشدار صریحی به امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه داده شد. اظهارات پوتین اشاره خاصی دارد که ممکن است رئیس‌جمهور روسیه یک سلاح هسته‌ای تاکتیکی را در شرق اوکراین منفجر کند. درحالیکه کی‌یف را سالم باقی بگذارد. ظاهرا این نکته اصلی سخنان او باشد.»

یک منبع دولت فرانسه به این روزنامه گفت: «ولادیمیر پوتین و امانوئل ماکرون بی‌شک درخصوص خطرات استفاده از تسلیحات هسته‌ای گفت‌وگو کرده‌اند. پوتین می‌خواهد این پیغام را در راستای دکترین روسیه نسبت به تسلیحات هسته‌ای بدهد که تمامی گزینه‌ها روی میز هستند.»

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین نیز پیشتر مدعی شده بود که سرویس‌های امنیتی کشورش گفته‌اند که "خطر بسیار زیادی نسبت به استفاده احتمالی روسیه از تسلیحات هسته‌ای تاکتیکی" وجود دارد. با این حال کرملین چنین ادعاهایی را "بی‌اساس" خوانده و بارها آن‌ها را رد کرده است. اما این درحالیست که ولادیمیر پوتین طی سخنرانی در گذشته اظهار کرده بود که اگر نیروهای غربی یکپارچگی روسیه را به خطر بیندازند، روسیه "با تمام ابزار در دسترس، از خود دفاع خواهد کرد."

انتهای پیام