وزیر خارجه چین امروز (سه‌شنبه) گفت، اگر آمریکا در رفتارش با پکن آرام نباشد و "ترمز نکند"، چین و ایالات متحده به سمت یک "درگیری" پیش می‌روند.

به گزارش گیتا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، کین گانگ، وزیر امور خارجه جدید چین که پیشتر سفیر چین در آمریکا بود، طی یک جلسه توجیهی عنوان داشت: حادثه بالون‌ها ثابت کرد که ایالات متحده، چین را به عنوان "دشمن اصلی" خود می‌بیند و آمریکا با "فرض گناه" در قبال چین رفتار می‌کند.

آمریکا پیشتر مدعی شده بود که بالون‌هایی را که بر فراز کشورش منهدم کرد، "بالون‌های جاسوسی چینی" بودند.

کین خاطرنشان کرد که چین به دنبال روابطی پایدار با آمریکا است اما دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا خواستار ایجاد "گاردریل‌هایی" در این روابط است. آن‌ها این پیغام را می‌دهند که در صورت حمله به چین، این کشور نه در کلام و نه در عمل هیچ اقدامی انجام ندهد اما چنین چیزی ممکن نیست.

وی در ادامه هشدار داد: اگر آمریکا تهاجم خود را در قبال چین کنار نگذارد، درگیری و مواجهه با این کشور "غیرقابل اجتناب" خواهد بود.

کین گانگ تصریح کرد: اگر آمریکا در این خصوص "ترمز نکند"، هیچ گاردریلی نمی‌تواند مانع شود و قطعا درگیری و رویارویی میان چین و ایالات متحده رخ خواهد داد.

روابط با روسیه تهدیدی علیه هیچ کس نیست

وزیر امور خارجه چین در قسمت دیگری از اظهاراتش با اشاره به روابط با روسیه و چین گفت: روابط میان این دو کشور توسط هیچ بلوکی تعیین نمی‌شود و علیه هیچ طرف سومی نیستیم. در واقع، روابط پکن-مسکو هیچ تهدیدی برای هیچ کشوری در جهان به دنبال ندارد.

او در ادامه افزود: درحالیکه چین به هیچ از یک طرف‌های درگیر جنگ روسیه-اوکراین تسلیحات نفرستاده، پس چرا کشورش باید توسط تحریم‌های غرب تهدید شود. همچنین، تحریم‌ها علیه روسیه تقریبا هیچ مشکلی را حل نمی‌کنند و برای خاتمه دادن به جنگ اوکراین باید گفت‌وگوها سریعا آغاز شوند.

آمریکا در پی ایجاد ناتو دیگری است

کین گانگ در قسمت دیگری از اظهاراتش عنوان داشت: استراتژی هند- آرام ایالات متحده در واقع تلاشی برای ایجاد ناتو دیگری در منطقه آسیا-آرام است. این استراتژی ظاهرا هدف‌هایی مبنی بر حفظ آزادی، امنیت و شکوفایی در منطقه را دنبال می‌کند اما در اصل می‌کوشد تا با تشکیل بلوک‌های انحصاری،  نسخه آسیا-پاسیفیک ناتو را ایجاد کنند. این استراتژی آمریکا قصد دارد چین را محاصره کند اما با شکست مواجه می‌شود. جدای از این مورد، منطقه آسیا-آرام باید تبدیل به منطقه‌ای شود که همکاری سودبخش متقابل را به دنبال داشته باشد و صرفا برای درگیری‌های ژئوپلیتیکی استفاده نشود. همچنین نباید جنگ سرد جدیدی را در آسیا شاهد باشیم.

ارزهای بین‌المللی سلاح نیستند

وی با اشاره به ارزهای بین‌المللی گفت: این ارزها نباید به سلاحی برای اعمال تحریم‌های یکجانبه بدل شود.

وزیر خارجه چین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا روسیه و چین می‌توانند استفاده از دلار را در روابط تجاری دوجانبه‌شان قطع کنند، اظهار کرد: برای پاسخ دادن به این سوال باید بگویم که جواب ساده است؛ همان ارزی که راحت و قابل‌اعتماد تر است باید استفاده شود. در واقع ارزهای بین‌المللی نباید به سلاحی برای اعمال تحریم‌های یکجانبه استفاده شوند.

کین درخصوص مسئله تایوان بیان کرد: «چین تلاش خود را می‌کند تا اتحاد مجدد مسالمت‌آمیز با تایوان برقرار شود. مردم چین حق دارند بپرسند که چرا آمریکا درباره احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین صحبت می‌کند اما هیچ احترامی به حاکمیت و تمامیت ارضی چین قائل نیست؟»

انتهای خبر/